Milyen lesz a 2013-as 2014-es tél időjárása?

Amint láthatták minden évbe megírom az előttünk álló tél időjárásával kapcsolatos megérzéseimet, és gondolataimat több kevesebb sikerrel. Így a az előttünk álló téllel is ezt tettem...

Mitől függ a tél időjárása?

A tél jó apropót szolgáltat arra, hogy elgondolkozzunk azokon a tényezőkön, melyek a mi téli időjárásunkra hatással vannak/lehetnek.

This is default featured post 3 title

Go to Blogger edit html and find these sentences.Now replace these sentences with your own descriptions.

This is default featured post 4 title

Go to Blogger edit html and find these sentences.Now replace these sentences with your own descriptions.

This is default featured post 5 title

Go to Blogger edit html and find these sentences.Now replace these sentences with your own descriptions.

2014. január 28., kedd

Időjárás-előrejelzés

Ahogy a napokban többfelé előfordult kisebb havazás, hószállingózás, úgy a hét második felében is változékony időre számíthatunk.

Tegnap és ma sok helyen esett a hó, helyenként pár cm hó is leesett, de a legtöbb helyen a többnyire hószállingózás nem produkált mérhető mennyiségű havat. Ebből a csapadékból főleg Budapest és környéke illetve a Kisalföld maradt ki. Holnap reggel csapadékzóna érkezik dél-délnyugat felől és ebből főleg a déli országrészben akár 3-5cm hó is eshet. Egy térkép a várható hómennyiség szemléltetésére:


Majd csütörtökön valószínűleg újabb csapadékzóna érkezik ami eleinte főleg az ország északi részén havazást okozhat, de később a magasban megenyhülő levegő hatására kérdésessé válik a csapadék halmazállapota.

2014. január 21., kedd

Érkezik a tél!

Azt hiszem sokan vártak már erre a kijelentésre azok közül akik ezt a blogot olvassák, a blog alapvetően téli berendezkedése miatt. Nézzük is mi okozhatja az igazi tél megérkeztét:

Észak és kelet-Európát nagy mennyiségű hideg levegő árasztotta el és anticiklon épült ki felette, ami nem engedi az óceáni áramlásokat kiteljesedni.

Frissítve: 2014. 01. 22. 20:00

Az elmúlt modellfutásokkal ellentétben jelenleg úgy néz ki, hogy az ország déli része kaphat jelentősebb mennyiségű havat, míg akár északon lehetnek olyan helyek ahol 1mm-nyi csapadék sem esik le.

Európa hőmérsékletei:


És ez a hideg elkezd lecsorogni nyugat és részben dél felé, így a a Kárpátok hágóin csorog majd be a Kárpát-medencébe a hideg, illetve a Kisalföldön keresztül. A nyugatra lecsorgó hideg lejut a Földközi-tengerre is, ahol az mediterrán ciklont generál és itt jönnek képbe a csapadék, így a hóesélyek is. A mediterrán ciklon majd csütörtök délután környékén fog keletkezni Korzika környékén:


Majd utána az Adriai-tengerre helyeződik át és utána a Balkánon fog végigvonulni. A csapadékzónája minket pénteken és szombaton fog érinteni, illetve ha ciklon vissza pörög, amit egyelőre nem mutatnak a modellek, de ezt általába kb. 2 nappal szokták a modellek megfogni az esemény előtt. Egyenlőre úgy néz ki, hogy főleg a nyugati és az északi országrész járhat jól a ciklonból. Délen túlságosan beenyhülnek majd a hőmérsékletek, ezt jól alátámasztja a két legjobb modell fáklyái. Amiket 3 városra szedtem ki:

ECMWF

Budapest


Győr


Szeged


GFS

Budapest


Győr


Szeged


A mostani modellfutások alapján eldőlni látszik, hogy igazi pengeél szituáció lesz. Egyenlőre halmazállapotba és centizgetésbe nem megyek bele, azt majd az események előtt 1 nappal fogom megtenni. Az viszont valószínű, hogy a déli, de főleg a délkeleti országrészben élők ne számítsanak sok jóra havazás szempontjából, mert túlságosan beenyhülhetnek. Viszont az Alpokalján és Északnyugaton élők dörzsölhetik a tenyerüket, illetve a magasabb hegyek kaphatnak havat.













2014. január 17., péntek

Egy esetleges téli helyzet esélyei

Először is vegyük a téli lehetőségre utaló jeleket, illetve gondolatokat:

GFS és ECMWF a futások többségében, általában egyetért az északkeleti blokkoló AC huzamos fennmaradásában, ill. kiújulásában. A kontinens északkeleti felén ennek megfelelően keleti áramlás, "negatív zonalitás" az uralkodó. Szó szoros értelmében vett zonalitás tartósan csak az Atlanti-óceánon, és nyugat-Európában van. Ez a lényeg! Még semmi sem dőlt el végérvényesen.
Egyébként a múltbeli megfigyelések, a statisztikai megközelítés igenis segítséget jelent a kilátások megsaccolásánál. Az elmúlt évtizedekben január második, és február első felében viszonylag ritkán mutatkozott tartós nyugati áramlás, gyakoribb volt a blocking, a meridionális áramlási kép. Ezért írtam még az ünnepekben, hogy még az alapvetően zonális teleken is ebben az időszakban legalább próbálkozásai mindig vannak a blockingnak. Ez idén is beigazolódott, még ha a blockingosabbá, meridionálisabbá váló áramlási kép eddig nem is hozott igazi téli időt nálunk.
Ha tartósodik a most körvonalazódó alapfelállás (északkeleti AC, délnyugati peremén a Mediterráneumba "lecsúszó" atlanti depressziók) akkor előbb-utóbb, valamilyen mértékben részesülünk a Kelet-Európában felhalmozódó hidegből. Ez nem csupán megérzés kérdése, hanem jóformán ténydolog.
Igaz, az alapszituáció egyelőre előoldali poziciókat jelent a számunkra, enyhe mediterrán levegő beáramlásával. De ez az előoldal, tekintettel a hamarosan előreláthatólag a Kárpátok külső ívéig előretörő északkeleti hideggel, messze nem ugyanaz az előoldal, ami pl. karácsonykor volt. Elég egy jó pozicióba került mediterrán ciklon, és máris ránk húzza a kontinentális hideget.
Hasonló volt a helyzet 2002 kora telén, akkor is végtelenített med előoldalak voltak felgyülemlett orosz hideggel. Aztán persze jött a hátoldal, a hőmérsékleti lezutty.
Persze, hogy ez beszivárgás lesz-e, vagy beözönlés, az kérdés.
Az is kérdés, vajon kitart-e az a légnyomási, légáramlási mező, melytől ilyen eseményeket várhatunk.
Tekintettel január végére és februárra, az akkori légkörzési valószínűségekre, bizony könnyen kitarthat.

Most nézzük a nem igazán télre utaló jeleket:
Rendben ment az anticiklon híd kialakulása ahogy az klasszikus. A hurkok is kezdettek szépen mélyülni ahogy annak lenni kell, és a ciklonok is gyengültek. Ez mind szép és jó volt és simán megkaphattuk volna mára a telet, de bizony elbénázta az időjárás. Pici apró hiba amit senki sem láthatott előre, és becsúszott még 10. körül egy icipici ciklonocska pont rossz helyen, ha az nincs akkor a keleti lábasból nem egy csipetnyit kapunk hanem egy jó merőkanálnyit. Ennyit a múltról így jártunk van ilyen.

Figyelem a linkek tartalma az idő előrehaladtával változni fog, mert a modellek folyamatosan frissülnek: amikor lett írva: 2014. 01. 17. 14:00
Most a jövő, mivel az így járás tipikus esete maradt nekünk, nézzük miből garázdálkodunk:
Némi nyugati fáklya:
Link
Link
Link
Az óceánunk tovább tombol nem sok jót ígér.
Nézzük van-e esély anticiklon híd kialakulására:
Link
Link
Link
Még az azori jó is lenne és északkeleten sem rossz de a ciklonok a kettő között vonulnak nincs esély összekapcsolódni.
Nézzünk északi térképeket is:
Link
Ez a kiindulási pontunk
picit később:
Link
Még később:
Link
Ugyan ebben a futásban kedvezőek az északi térképek, de ez elég változó, pl: az előző pár futásban pont rossz volt. (2014. 01. 17. 14:00)
Indexek:
Link (NAO)
Link (AO)
Az AO index biztató, de a NAO nem igazán.
Az indexek könnyebb értelmezéséhet írtam egy cikket: Link

2014. január 11., szombat

A téli időjárás fontos tényezői: az AO és a NAO indexek

Összegyűjtöttem egy kis olvasmányt az AO és a NAO indexekről. Éredekes dolog őket olvasgatni főleg ilyen időszakban amikor jóformán semmi sem történik hazánk időjárásában.

AO index rövid leírás: Link
NAO index rövid leírás: Link
Egy összefoglaló írás a 2013-as csapadékmennyiségekről benne az AO és a NAO okozta hatásokkal: Link
AO index előrejelzés: Link
NAO index előrejelzés: Link
Angol cikk mindkettőről: Link
Wikipédiás angol cikk, az érdekesség benne, hogy leírja mi köze van a NAO-nak a 2009-2010-es hideg télhez: Link

2014. január 2., csütörtök

Január várható időjárása


Milyen lesz a január időjárása?
Ha az úgynevezett Namias ciklusokat nézzük, a legutolsó blocking időszak csúcspontja november végén-december elején volt és onnantól kezdve zonális periódus kezdődött. A zonális és a blocking periódusok nagyjából 1 hónapig tartanak egyaránt. Ennek értelmében ha pl. november végén blocking volt hőmérsékleti hullámvölggyel, akkor december végén zonalitás lesz hullámheggyel. (Katalin kopog, karácsony locsog) És egy hónapra rá, január végén újra blocking, hideg idő.  
Tehát, a hullám leszálló ágának már január közepe táján jelentkeznie kell. Lehet, ennek leszünk tanúi az elkövetkező néhány héten. Így joggal feltételezhetjük, hogy hamarosan változás kezdődik az időjárásban. A változás kezdete nagyjából jan. 10-20 közé tehető. Egyébként ez a télközepi zonalitás rendkívül gyakori időjárási jelenség. Emiatt van az, hogy a karácsony környékén sokszor felmelegedés kezdődik. Ilyen telek voltak pl.: 1983/84, 2004/2005, 2011/2012. Ezekben az években utána azért mindig megérkezett valamilyen formában a tél, de volt olyan tél is amikor egész télen zonális áramlás volt jellemző: 2006/2007, de ez rendkívüli volt. A modellkimeneteken már látszódik a változás előszele, de ezek egyenlőre nem többek mint fény az alagút végén, de messze van még annak a bizonyos alagútnak a vége. Annyi viszont már most valószínűnek mondható, hogy a januári hónap középhőmérséklete átlag feletti lesz, ez csak abban az esetben dőlhet meg, ha az utolsó 10 nap nagyon hideg időt hoz, mert az első 15-20 nap mindenképpen átlag feletti vagy jóval átlag feletti lesz. Ha változnak a modellkimenetek, akkor frissíteni fogom a cikket.


Elmúlt hét legnépszerűbb bejegyzései

Jelenlegi műholdkép

Látható műholdkép

Időjárási fáklya Budapest

Időjárási fáklya Budapest
A képre kattintva érhető el a friss fáklya!!!

Share

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More