Milyen lesz a 2013-as 2014-es tél időjárása?

Amint láthatták minden évbe megírom az előttünk álló tél időjárásával kapcsolatos megérzéseimet, és gondolataimat több kevesebb sikerrel. Így a az előttünk álló téllel is ezt tettem...

Mitől függ a tél időjárása?

A tél jó apropót szolgáltat arra, hogy elgondolkozzunk azokon a tényezőkön, melyek a mi téli időjárásunkra hatással vannak/lehetnek.

This is default featured post 3 title

Go to Blogger edit html and find these sentences.Now replace these sentences with your own descriptions.

This is default featured post 4 title

Go to Blogger edit html and find these sentences.Now replace these sentences with your own descriptions.

This is default featured post 5 title

Go to Blogger edit html and find these sentences.Now replace these sentences with your own descriptions.

2011. május 26., csütörtök

Holnap hidegfront!

Figyelmeztető előrejelzés Magyarország területére


2011.05.27. péntek éjfélig
Csütörtökön veszélyes időjárási esemény nem várható.

Pénteken délutántól a Dunántúlon néhol heves zivatar valószínű.
Péntek késő délután északnyugat felől hidegfront érkezik. A front
kora estére várhatóan áthalad a Kisalföldön, majd a Dunántúl nagy
részének érintésével késő estére átlépi a Duna vonalát. Az
északnyugatira forduló szél sokfelé viharossá (60-75 km/h) fokozódik,
de a front mentén helyenként kialakuló intenzívebb zivatarcellák
környezetében 90 km/h-t meghaladó szélrohamok is kialakulhatnak. A
zivatarokat néhol nagyobb méretű (2 cm-nél nagyobb átmérőjű) jég és
rövid idő alatt 20 mm fölötti csapadék is kísérheti. Péntek késő
estétől a Duna-Tisza közén és eleinte még a Dél-Dunántúlon várható
több helyen is zivatar, melyek esetén már inkább a felhőszakadás
(rövid idő alatt 30 mm-t elérő csapadék) jelentheti az elsődleges
kockázatot.
Úgyhogy érdemes esernyőt vinni ha szabadtéri programra szeretne menni valaki. A leghevesebb zivatarcellák közép-magyarországon várhatók. A főváros térségében is elég jó esély van heves zivatar kialakulására.
Kb: 20:00-24:00-ig

2011. május 19., csütörtök

Időjárás-előrejelzés

Csütörtökön kellemes, napos idő várható, délután viszont gomolyfelhő-képződésre van kilátás. Helyenként rövid záporok, zivatarok is lehetnek, melyekhez néhol kisebb méretű jég, felhőszakadás társulhat. A Dunántúlon mérsékelt, máshol gyenge lesz a déli légmozgás, északnyugaton azonban délelőtt átmenetileg megélénkülhet a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 24 és 28 °C között alakul.
Pénteken többnyire derült vagy gyengén felhős időre ébredhetünk. Sokfelé teljesen leáll a szél, néhol párás lesz a levegő. A hőmérő higanyszála 10 és 14 °C közé süllyed. Napközben újra nyárias időre számíthatunk, a gomolyfelhőkből elszórtan újra kialakulhatnak záporok, zivatarok, utóbbiakat néhol felhőszakadás, kisebb méretű jég kísérheti. A legmelegebb órákban 25-29°C közé emelkedik a hőmérséklet.
A folytatásban napos, meleg időre készülhetünk. A délutánonként megnövekvő felhőzetből helyenként - hétfőn egy gyenge hidegfront hatására több helyen - lehetnek záporok, zivatarok.

.

2011. május 15., vasárnap

Tornádó Szárazvámban

Tornádót és gustnadot figyeltek meg a Burgenlandban található Szárazvámban.
Szombat délután 15 óra 25 perc körül rögzítette az alábbi videót go4it2score nevű YouTube felhasználó a Soprontól 18 km-re (az osztrák határtól mérve 11 km-re) északnyugatra elhelyezkedő Szárazvámban (német nevén Müllendorfban). A videón két tölcsér is megfigyelhető. Az első felében egy ún. gustnado látható (ilyenkor a tölcsér elsősorban a talaj közelében rajzolódik ki), a második, jobb oldalon elhelyezkedő tölcsér viszont tornádó, mely a felhőzetig felnyúlik.
A tornádó által okozott károk mértékéről egyelőre nincs hír.
A szárazvámi tornádó a második a Magyarországon, ill. annak közvetlen közelében 2011-ben földet érő tölcsérek közt. Legutóbb két hete, a nyírségi Érpatakon láttak ilyen képződményt. Tekintse meg az időkép.hu tornádótérképétpét: http://www.idokep.hu/tornado

2011. május 14., szombat

Száraz, de időjárási érdekességekben gazdag április

Áprilisban országszerte kellemesen meleg, ugyanakkor főként a középső országrészben és a Viharsarokban rendkívül száraz időjárásban volt részünk. A havi csapadékösszeg szinte mindenütt az átlag alatt alakult, ez alól csak néhány nyugat-dunántúli település volt kivétel.

Időjárási összefoglaló:

A hónap elején több hidegfront is átvonult az ország fölött. Ezek körül a legjelentősebb az 1-jei illetve a 4-ei volt, melyek főként az ország északi és nyugati területin okoztak jelentősebb mennyiségű csapadékot. 1-jén északkeleten és északnyugaton több helyen előfordult zivatar is, míg 4-én jellemzően csak záporokkal vonult át a front. Utóbbi napon azonban a front előtt meglehetősen enyhe levegő áramlott fölénk, így több, jellemzően dunántúli megfigyelő is kora nyári csúcshőmérsékleteket - 24, 25 fok - regisztrált. A következő hidegfront 7-én este érkezett, de ez csak északkeleten okozott némi csapadékot. Előtte napközben nyugat felől ismét rendkívül meleg levegő érkezett, melynek hatására az országban - idén először - több helyen fordult elő nyári nap.
A legmagasabb hőmérsékleti értékeket a nyugati határ környékén mérték, ahol némi főnös hatás is közrejátszott a melegedésben. Az Országos Meteorológiai Szolgálat Sopronban ezen a napon 28,1 °C-os maximumot regisztrált, ami csak kevéssel maradt el az aznapi melegrekordtól.
A front mögött a következő napokban a nyugati országrész kivételével jelentősen visszaesett a hőmérséklet, és sokfelé megerősödött az északi, északnyugati szél. A szárazság és a szél hatására országszerte sokfelé tapasztaltak porviharokat, melyek időnként még a közelekdést is annyira megnehezítették, hogy időszakosan le kellett zárni egy-egy útszakaszt.
10-e után átmenetileg lenyugodott a szél, de a 12-én érkező hidegfront újfent porviharokkal haladt át az országon. A front mentén délnyugaton és északkeleten zivatarok is előfordultak, ezek azonban csak regionálisan és kis mértékben enyhítették a szárazságot. A hidegfront mögött 13-án és 14-én több fokkal hidegebb, de labilis levegő helyeződött az ország fölé, így a napi csúcshőmérséklet szinte országszerte 15 fok alá esett vissza, de a magasabban fekvő helyeken még a 10 fokot sem érte el. Délután elszórtan alakultak ki az országban záporok, melyeket néhol jégdara is kísért. A hegyeinkben pedig hózáporokról is érkezett jelentés, a magasabb hegycsúcsokon átmenetileg néhány cm-es hóréteg is kialakult.


A szélcsendes északkeleti völgyekben ezekben a napokban mérték a hónap leghidegebb értékeit, több helyen előfordult fagy:

Síkvidéken a szél gyengülését és a felhőzet csökkenését követően 15-e után voltak a leghidegebb éjszakák, de itt csak elvétve hűlt le kevéssel 0 fok alá a levegő. A 0 , 5 fok közötti minimumok mellé azonban 20, majd 25 fok fok körüli maximumok társultak, jelentőssé téve ezzel a napi hőingást.
  Éghajlati statisztikák

Legalacsonyabb hőmérséklet: -2,6 °C, Borsodnádasd, április 11.
Legmagasabb hőmérséklet: 28,7 °C, Söpte, április 7.
Legmagasabb átlaghőmérséklet: 15,0 °C, Budapest XI. kerület
Legalacsonyabb átlaghőmérséklet:10,0 °C, Mátraszentimre
Legalacsonyabb havi csapadékösszeg: 1,7 mm, Kunszentmiklós
Legmagasabb havi csapadékösszeg: 52,6 mm, Ják

2011. május 6., péntek

125 éves hidegrekord dőlt meg az éjjel

Ma reggelre megállapítást nyert, hogy Budapesten, ugyan csak néhány tizedfokkal, de megdőlt az Országos Meteorológiai Szolgálat által jegyzett 125 éves hidegrekordunk.
A Budapesten élők utoljára 1886-ban ébredhettek hasonló hőmérsékletre. Akkor +1,8 fokot mértek meteorológus elődeink. Ma kora reggel ennek az értéknek mondhattunk búcsút: a feljegyzésekben ezentúl 2011.05.06-án egy +1,3 fokos érték fog szerepelni, amit a ferihegyi állomás regisztrált. Természetesen a város belső területein ennél kissé mérsékeltebb volt az éjszakai lehűlés.
A budapesti érték mellett a Magyarországon 1999-ben a zabari hidegzugban mért -1,9 fokos hidegrekord is megdőlt. A mára virradó éjszaka Zabar saját rekordját adta át a múltnak, méghozzá igen komoly rekorddöntés született, egészen -4,2 fokig süllyedt a hőmérő higanyszála.
Kora reggeli hőtérképünkön is jól látszik, hogy az Északi-középhegység és a délnyugati országrész volt a legfagyérzékenyebb, de több alföldi településen is fagypont közelében alakult a minimum-hőmérséklet.

2011. május 4., szerda

Holnap hidegcsepp keleten

A "téli konvekció" szerelmeseinek!

Holnapi napon KÉK-i tájainkat egy hidegcsepp érinti. Link Link Hatására annak rendje és módja szerint megnő a vertikális hőmérsékleti gradiens: Link Természetesen jön az örvényesség-advekció is: Link Link Link Link Többszintű konvergencia alakul: Link Link Link 0-3 km-en lehet egy kis CAPE is: Link Minden modell jelzi a csapadékot: Link Link Link Link  Az OMSZ WRF csapadéktérképe jelenleg nem frissül, de a széltérképen látható 3 kis "szélgóc", ami minden bizonnyal konvektív cellákhoz kapcsolódó kifutószél.

Mini Cb-k 4-5 km-es felhőtetővel, graupelzápor, a hegyekben hózápor.

2011. május 3., kedd

Percről percre: Markáns hidegfront!!

13:51 Egy erős hidegfront érte el ezekben a percekben hazánkat, mely jelenleg az északnyugati határnál jár és igen gyorsan mozog kelet-délkelet felé. Az északnyugati csücsökben már több helyről jelentettek zivatart.
14:10 A legfrissebb radarképek alapján a front eleje a Győr-Szombathely vonalat már átlépte és fokozatosan halad előre az országban.
14:15 Csehország: havazás Csehországon éjjel vonult át a hidegfront, melynet követően Prágában ma délben 2 fokig csökkent a hőmérséklet. A hegyekből havazást jelentettek. Webkamerakép »
14:19 Az északnyugati országrészben mindössze 10 fokot mutatnak a hőmérők, a csapadéksáv érkeztével gyorsan csökkennek a hőmérsékletek.
14:39 A Dunántúlon északi felén már északnyugatira fordult a szél, a legerősebb széllökések jelenleg 60-70 km/h-t körüliek, az ország más területein még délkeleti a szél.
És most beszéljenek a képek:

2011. május 2., hétfő

Záporok, zivatarok holnap!!!

Mozgalmas hét előtt állunk: holnap viharossá fokozódó széllel mediterrán ciklon érkezik, a hét második felében reggeli fagyveszély várható! Javulás a hétvégére lehet...
A fagyveszélyről a következő bejegyzésben írok majd.
Még a Földközi-tenger térségében örvénylik...
Most a mediterrán ciklonrol: Holnap egy mediterrán ciklon érkezik amiből záporok, zivatarok kialakulása várható. Délelőtt főleg nyugaton számíthatunk csapadékra (de délután is lehet csapadék) A fővárosban főleg zivatarok lesznek. Legnagyobb eséllyel. 16:00-19:00 között Keleten délután bármikor lehet csapadék. Lehet egy-egy heves zivatar is jégesővel, felhőszakadással.
Holnap ha úgy alakul a helyzet el lesz indítva itt a blogba a percről percre bejegyzés.

2011. május 1., vasárnap

Időjárás-előrejelzés


Vasárnap egy hidegfront hatásaként mindenütt erősen megnövekszik a gomolyfelhőzet, de az északi-északnyugati megyékben hosszabb időre kisüt a Nap. Egyre több helyen várható zápor, zivatar, helyenként felhőszakadás, jégeső. Általában gyenge lesz a légmozgás, zivatarok környezetében azonban erős lökések is előfordulhatnak. A hőmérséklet 17 és 21 °C közé emelkedik.

Hétfő virradóra a nyugati-északnyugati országrészben felszakadozik a felhőzet. Keleten ugyanakkor erősen felhős égboltra van kilátás elszórtan egy-egy záporral. Északkeleten és nyugaton többször megélénkül a szél. 7 és 12 °C közé süllyed a hőmérséklet.
Napközben a több órás napsütést a középső tájakon gyakrabban megnövekvő felhőzet fogja zavarni és itt szórványosan lehet zápor, a délebbi megyékben zivatar. Gyenge vagy mérsékelt lesz a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 17 és 22 °C között alakul.

A jövő hét elején a csúcshőmérsékletek visszaesnek néhány fokkal, szerdától szárazabbra fordul időjárásunk. Elszórtan számíthatunk majd záporokra, zivatarokra.

Elmúlt hét legnépszerűbb bejegyzései

Jelenlegi műholdkép

Látható műholdkép

Időjárási fáklya Budapest

Időjárási fáklya Budapest
A képre kattintva érhető el a friss fáklya!!!

Share

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More